Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

oczyszczalnia biologiczna

Nie na wszystkich terenach opłaca się prowadzenie sieci zbiorczej kanalizacji sanitarnej. To przede wszystkim tereny o rozproszonej budowie, w szczególności są to obszary wiejskie. Dla takich ekologicznym, wydajnym i generującym spore oszczędności przewiduje się montaż przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Przydomowa oczyszczalnia, na przykład oczyszczalnia drenażowa to oszczędna inwestycja, a jej roczne koszty obsługi to maksymalnie 400 złotych. To o wiele mniej aniżeli korzystanie z miejskiej oczyszczalni ścieków. Taka inwestycja zwraca się już po 3 latach eksploatacji.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest niewielkich rozmiarów, za to świetnie radzi sobie ze ściekami generowanymi przez jedno gospodarstwo domowe. Nowoczesny sprzęt tego rodzaju nie ma nic wspólnego z szambami, jakie funkcjonowały jeszcze do niedawna. To raczej innowacja, która jest przyjazna dla środowiska, a mieszkańcom nie przysparza żadnych problemów. Co ważne, nie wydziela przykrych zapachów, a jej opróżnianie nie jest kłopotliwe. To główne zalety, jakie wykazuje automatycznie obsługiwana przydomowa oczyszczalnia ścieków. Radom i tereny podległe do tego miasta coraz częściej skłaniają się właśnie ku takiej inwestycji.

Co ciekawe, ekologiczna oczyszczalnia działa na zasadzie biologicznego rozkładania się ścieków. Dzięki temu te nie zalegają, ale poprzez etap beztlenowy, a potem tlenowy i rozsączający pozbywa się nieczystości. Takie działanie jest w pełni bezpieczne dla środowiska i nie można mówić o destrukcyjnym działaniem człowieka na naturę.