Naturalne drewno w wystroju wnętrz

Ekologia to coraz częściej spotykany nurt, jeśli pod uwagę weźmiemy wystrój własnych „czterech kątów”. Okazuje się, że jesteśmy coraz bardziej świadomi zbytecznego konsumpcjonizmu, stawiamy dzisiaj na naturę i elementy rzeczywiście niezbędne. Chcemy też otaczać się rzeczami, które nas uspokajają, wpływają na pozytywny nastrój. Te, które nierozerwalnie łączą się ze środowiskiem naturalnym, sprawdzają się w tej kwestii doskonale.

Drewno jest jednym z pierwszych budulców, jakie zaczął wykorzystywać człowiek, by stworzyć „domowe ognisko”. Naturalne deski są idealnie trwałe, można z nich budować nawet domy, które dobrze zabezpieczone, przetrwają co najmniej kilkadziesiąt lat. Dzisiaj docenia się je nie tylko za odporność na wszelakie czynniki destrukcyjne, ale również właściwości, dzięki którym w domu tworzy się wyjątkowy klimat.

Drewno a styl aranżacji wnętrz

Drewniane elementy sprawdzają się doskonale bez względu na styl, w jakim urządzono daną przestrzeń. Nie ulega jednak wątpliwości, że są obowiązkowe we wnętrzach retro, prowansalskich, loftowych, skandynawskich, gdzie natura odgrywa ogromną rolę, a wręcz dekoracją są naturalne deski podłogowe. Radom, Warszawa, Gdańsk, czy każde inne miasto oferuje dokładnie te same drewniane produkty najlepszej jakości. Nie ma więc najmniejszego problemu z ich dostępnością i to bez względu na lokalizację.

Drewniana podłoga może stanowić bazę całościowej aranżacji. Dzisiaj świetnie sprawdzą się deski szczotkowane, które zostają specjalnie postarzane. Takie pięknie komponują się z pozostałymi elementami retro czy klimatem rustykalnym. Warto wybierać deski podłogowe pod ogrzewanie podłogowe, ponieważ stawiając na naturę, jednocześnie możemy przecież korzystać z rozwiązań innowacyjnych, które zwiększają komfort codziennego funkcjonowania we własnym „M”.

Pamiętajmy, że wybierając naturalny parkiet, musimy uwzględnić kwestie zabezpieczające drewno. Jeszcze do niedawna powszechnie stosowano lakier, ale ten wywoływał konieczność wykonywania regularnego (co kilka lat) zabiegu, jakim jest cyklinowanie podłogi z desek. Dzisiaj stawia się raczej na podłogi chronione olejem, woskiem bądź innowacyjnym preparatem, jakim jest olejowosk. Dzięki tej opcji parkiet wygląda naturalnie, jest tak samo odporny, a przy tym nie zachodzi konieczność renowacji całej jego powierzchni, ale jedynie fragmentu w razie potrzeby.

Drewno w aranżacjach wnętrz to rzecz jasna nie tylko podłoga. To także blaty, stoły, meble oraz dekoracje – świetnie sprawdzają się wazony, misy, drewniane ramy, a nawet świeczniki czy elementy lamp.