Czy można się zrzec spadku po osobie zmarłej? Jak najbardziej tak i to w każdym przypadku, niezależnie od stopnia pokrewieństwa. W jakich przypadkach warto to na pewno zrobić i jak przebiega ten proces według polskich przepisów prawa spadkowego.
Odrzucenie spadku od momentu otwarcia spadku
Każdy spadkobierca ma dokładnie 6 miesięcy od momentu otwarcia spadku, aby się go zrzec. Sprawy spadkowe Częstochowa, mogą być jednak bardzo skomplikowane, a spadkobiercy, którzy chcą się zrzec majątku po osobie zmarłej, mogą być w różnej linii pokrewieństwa. Spadku zrzekają się najpierw dzieci, rodzice albo rodzeństwo. Kiedy to zrobią, spadek przechodzi na kolejne osoby, które również mają 6 miesięcy na jego zrzeczenie się.
Po co zrzekać się spadku?
Każdy adwokat Częstochowa potwierdza co najmniej kilka przypadków, w których warto zrzec się spadku po zmarłym, jeśli ten dotyczy spadkobiercy ustawowego. Każdy spadek można przyjąć albo odrzucić, a odrzucenie powinno nastąpić zawsze wtedy, kiedy spadek dotyczy przede wszystkim zadłużeń osoby zmarłej albo kiedy zadłużenie przewyższa wartość majątku, który wchodzi w skład spadku.
Jak zrzec się spadku?
W przypadku osób dorosłych, które są spadkobiercami, zrzeczenie spadku nie jest trudną formalnością i przebiega poprzez akt notarialny. Wystarczy udać się do kancelarii notarialnej, aby ustanowić stosowne zrzeczenie. Należy przy tym pamiętać o terminie, zrzeczenie musi odbyć się maksymalnie 6 miesięcy po otwarciu spadku.
Nieco trudniejsze jest zrzeczenie się spadku po zmarłym w przypadku małoletnich spadkobierców. Taką decyzję podejmuje sąd. Konieczne jest, aby rodzice albo opiekunowie prawni dziecka złożyli stosowny wniosek do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich. Wniosek tego rodzaju wiąże się z opłatą w wysokości 100 złotych.
Zrzeczenie się spadku po osobie zmarłej jest jednorazowe, bezterminowe i takiej decyzji nie da się cofnąć. Wymaga więc dobrze przemyślanej decyzji.
Artykuł powstał na podstawie wiadomości merytorycznych udostępnionych przez kancelariakowalski.pl.