Sprzęt magazynowy – co jest niezbędne?

koła gumowe

Magazyn to miejsce, w którym przechowuje się i zarządza różnego rodzaju towarem. Nie ma wątpliwości, że taka przestrzeń musi być idealnie dopasowana do produktu, by nie wpływać negatywnie na jego właściwości. Co więcej, magazyn musi być optymalny pod względem wielkości, ale też wykorzystywanych w nich sprzętów. Dzisiaj oczywiste jest, że stawia się na zwiększenie wydajności oraz efektywności, za to chce się minimalizować koszty, a generować jak największe zyski. To dlatego nowoczesne magazyny eliminują pracę fizyczną, stawiając raczej na automatyzację różnych procesów bądź chociażby wykorzystywanie nowoczesnych sprzętów, które usprawniają pracę zatrudnionych na magazynie.

 

Pewne jest, że na magazynie liczy się samo ułożenie towaru, który jest nie tylko w pełni zabezpieczony, ale można nim komfortowo zarządzać – przenosić, transportować, wydawać, składować, realizować wszelkie konieczne czynności z nim związane. Aby można było działać w pełni sprawnie i zgodnie z wyżej wymienionymi założeniami, przedsiębiorstwo musi pomyśleć o dobrym wyposażeniu magazynu. Tutaj najczęściej wykorzystuje się wózki magazynowe dwukołowe, typowe są również wózki widłowe, platformowe, wedle działań w miejscu składowania towaru.

Taki sprzęt jest niezbędny, przypomnijmy, że wózki widłowe są w stanie przetransportować towar o wadze kilku ton, co stanowiłoby ogromny problem dla fizycznych pracowników. Z całą pewnością personel potrzebowałby na taką pracę ogrom czasu.

Przydatne są również wspomniane wózki dwukołowe do prac mniejszych, w tym ręcznego przewożenia towaru. Takie udźwigną kilkaset kilogramów i produkty raczej o mniejszych gabarytach. Nie ma jednak wątpliwości, że znacznie ułatwiają pracę magazynierów.

 

Weźmy pod uwagę, że wyposażenie każdego magazynu musi być indywidualne, dopasowane do potrzeb i specyfikacji danego rodzaju towaru. Nie zawsze sprawdzi się duży wózek magazynowy. Koła czy cały jego gabaryt może być po prostu zbyt duży, a na zarządzenie zasobami danego magazynu lepiej sprawdzi się niewielki wózek ręczny. Każdy przedsiębiorca powinien jednak mieć na uwadze, że oszczędzanie na wyposażeniu magazynu nie będzie wpływać korzystnie na jego funkcjonowanie. Inwestowanie w miejsce do zarządzania produkowanym towarem jest priorytetem. Dzisiaj warto stawiać na sprzęty, które siłę fizyczną zastępują raczej automatyzacją i sprzętami nowoczesnej technologii.