Własny dom to marzenie chyba każdego z nas. Jeśli przychodzi już czas na jego budowę, pozostaje wiele dylematów, nad którymi warto się dobrze zastanowić. Podstawowym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć, jest to, czy lepiej zatrudnić projektanta i wraz z nim stworzyć indywidualny projekt domu? A może lepiej skorzystać z gotowego schematu, który przecież był już wykorzystywany przez innych i sprawdzony w praktyce? Opinie na ten temat są naprawdę różne i dobrze jest zapoznać się ze wszystkimi, by potem nie żałować. Budowa domu to przecież nierzadko największa inwestycja w naszym życiu.
Kiedy sprawdzi się projekt indywidualny?
Indywidualny projekt domu jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy jego przyszli właściciele mają jasno sprecyzowane potrzeby i oczekiwania. Doskonale wiedzą, jak ma wyglądać bryła budynku, ile pomieszczeń ma się w nim znajdować oraz jak mają być rozmieszczone. To świetna opcja dla tych, którzy wiedzą czego chcą, ale potrzebują fachowca, który ich wizje przeniesie na grafikę komputerową i stworzy projekt zgodny z prawem budowlanym. Zdarza się przecież tak, że to, czego oczekują klienci biur projektowych, jest niewykonalne ze względów budowlanych.
Pod uwagę należy też wziąć cenę. Nie ma co ukrywać, że indywidualne projekty są o wiele droższe. Dzieje się tak głównie dlatego, że projektant wnosi do współpracy o wiele więcej swojego zaangażowania.
Zdarza się również, kiedy klienci nie mogą skorzystać z gotowego projektu domu. Ich działka, na której ma powstać budynek, jest nietypowa. Wtedy należy zrobić indywidualny projekt, który będzie uwzględniał wszelkie jej cechy charakterystyczne.
Pamiętajmy jednak, że na projekt indywidualny domu trzeba mieć czas. To raczej zły pomysł dla ludzi zapracowanych, zaganianych. Aby dom był spełnieniem naszych marzeń, należy mu rzeczywiście poświęcić ogrom czasu i dobrze przemyśleć każde postanowienie.
Dla kogo gotowy projekt domu?
Na gotowy projekt domu decydują się najczęściej osoby, które nie mają konkretnych oczekiwań. To znaczy, nie wiedzą dokładnie, w jakim domu chcieliby zamieszkać. Gotowe projekty dadzą im wtedy możliwość natychmiastowej oceny wizualizacji przestrzeni. Dzięki temu będą mogli szybciej określić swoje potrzeby.
Gotowe projekty są też dużo tańsze, a ich wdrożenie nie zajmuje tak dużo czasu. To zdecydowanie dobra opcja dla osób, które śpieszą się z budową wymarzonego gniazdka.
Oczywiście, nawet gotowe projekty domów mogą ulegać pewnym modyfikacjom. Właśnie dlatego tak ważna jest współpraca z biurem projektowym. To fachowcy mogą nanieść na projekt pewne zmiany czy poprawki, ale tylko takie, które będą zgodne z prawem budowlanym. Dzięki temu gotowy projekt staje się tym „szytym na miarę”, a wszystko przebiega przy niższych kosztach i w znacznie krótszym czasie.
Sam wybór projektu domu jest kwestią indywidualną. Pod uwagę natomiast trzeba wziąć możliwości. Liczą się wymagania odnośnie samej działki, ale też cały plan zagospodarowania terenu. Projekty dobiera się względem tych wytycznych. Nie mniej ważna jest możliwość finansowania całej inwestycji i potrzeby względem komfortu mieszkania samych klientów.