Biologiczne oszczanie wody i ścieków – na czym polega?

filtry bębnowe

Różnego rodzaju systemy uzdatniania wody oraz ścieków są niezwykle istotne dla przemysłu. Sprawne ich przygotowanie oraz zastosowanie pozwala firmom nie tylko spełnić niezbędne wymogi podparte obowiązującymi przepisami, ale również utrzymać wysoką efektywność realizacji codziennych działań produkcyjnych.

Żeby jednak to wszystko przebiegało w sposób prawidłowy, niezbędny jest wybór właściwego systemu, a także partnera, który zajmie się jego implementacją. Warto w tym miejscu podkreślić, że przemysłowe oczyszczalnie ścieków coraz częściej korzystają z tak zwanych rozwiązań biologicznych. Oparte są one na najnowszych technologiach, które z jednej strony zapewniają wysoką skuteczność działania, a z drugiej znikomy wpływ na środowisko naturalne.

Technologie biologiczne

Wszystko to jest możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii, dopasowanych do możliwości i potrzeb zakładu. Ich wybór wydaje się kluczowy dla skuteczności całego procesu. W nowoczesnych oczyszczalniach użytkowane są więc między innymi specjalne reaktory z ruchomym złożem biologicznym. W ich przypadku oczyszczanie wód związane jest z bardzo wysoką skutecznością usuwania szkodliwych związków. Mowa tu przede wszystkim o lotnych związkach organicznych.

Razem z tego typu reaktorami używany jest również Biofilm Hybrydowy, czyli specjalny osad czynny, który zwiększa skuteczność redukcji substancji organicznych, a także azotu.

Nie jest to oczywiście jedyne rozwiązanie, które możemy umieścić w tak zwanych technologiach biologicznych. Wspomnieć warto również o reaktorach ze specjalnymi membranami zanurzeniowymi, które gwarantują odzysk wody i ścieków, a także o biologicznym filtrze napowietrzanym, usuwającym wszystkie zanieczyszczenia biodegradowalne.

Jak widać, tak zwanych rozwiązań biologicznych jest naprawdę sporo. Ich implementację warto zlecić doświadczonym specjalistom, którzy pomogą wybrać konkretne rozwiązania, jak również przeprowadzą cały proces od początku do szczęśliwego końca.