Ile ciepła ucieka przez okna?

producent okien

Nie wystarczy dobre ocieplenie domu ani nawet grzejniki ustawione na maksymalny poziom grzania, by utrzymać optymalną temperaturę w jego wnętrzu. Wystarczy jeden element, który będzie wpływał na złą wentylację czy uciekanie ciepła na zewnątrz, by generatory nie działały sprawnie. Wiązać się to będzie również z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi. Jedną z najczęściej wymienianych przyczyn tego niekorzystnego zjawiska są nieszczelne okna.

Czy zdajesz sobie sprawę, że przez nieszczelne okno uciekać będzie nawet 5 razy więcej ciepła niż przez nieocieploną ścianę o tej samej powierzchni? Praktycznie każdy producent okien potwierdzi, że dobra jakość okien i sprawny montaż to klucz do sukcesu. Na straty ciepła nie możemy sobie pozwolić i właśnie dlatego przed sezonem grzewczym powinniśmy dokonać ich dokładnego sprawdzenia. Okazuje się, że złe okna mogą generować tylko jednej zimy straty rzędu kilkuset złotych. Do tego na pewno niezbyt komfortowo czują się domownicy, którzy odczuwają zimne powietrze przenikające przez szpary w oknach.

W długim okresie nie sprawdzi się trwale zamykanie okien ani zatykanie szczelin ręcznikami. Okna będą zamarzać, będzie na nich skraplać się woda. W końcu dojdzie do rozprzestrzenienia się pleśni i grzyba oraz przemarzania przyległych ścian. To oczywiście tylko dodatkowe skutki, jakie wynikną z nieszczelnych okien.

Problem z uciekaniem ciepła przez okna pojawia się najczęściej w przypadku tych starych, które uległy już wypaczeniu. Producent okien potwierdza również, że szczególna uwagę należy poświęcić również tym, których montaż nastąpił ponad 10 lat temu. Oczywiście nie jest to reguła i znane są okna, które spełniają swoje funkcje w pełnej sprawności nawet kilkadziesiąt lat, ale nie da się ukryć, że im dłużej się ich używa, tym bardziej mogą ulec usterkom. O sprawdzenie okien należy poprosić profesjonalistów, na przykład tych, którzy pracują z ramienia producenta okien.