Panele słoneczne mieszkańcom domów jednorodzinnych lub właścicielom mniejszych przedsiębiorstw zazwyczaj służą do ogrzewania wody lub domu. Zazwyczaj montowane są na dachach budynków, tak aby wyłapywać jak najwięcej promieni słonecznych, co jest równoznaczne z większą wydajnością pracy oraz oszczędnością pieniędzy. Ciepło, które gromadzi się w kolektorze, przekazywane jest w inne miejsce, przykładowo do dużego zbiornika z wodą. W skrócie – panel fotowoltaiczny przekształca promienie słoneczne w energię elektryczną.
Ile to kosztuje?
Zanim zdecydujemy się na zakup solarów, powinniśmy dokładnie przeanalizować opłacalność takiej inwestycji. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę na aspekty takie jak liczba osób w gospodarstwie domowym, kwota dofinansowania, a nawet przypuszczalne ceny energii w najbliższych latach. Koszty instalacji takich paneli zależne są od rodzaju, jaki wybierzemy. Wśród nich możemy wyróżnić:
kolektory płaskie – jest to najtańsza opcja, jednak jakość nie odbiega mocno od ich droższych odpowiedników. Charakteryzują się wysoką wydajnością w letnie, słoneczne dni, jednak ich sprawność w dni pozbawione słońca lub w okresie zimowym jest znacznie niższa. Ich cena oscyluje w granicy 10 tysięcy złotych.
Kolektory próżniowe – jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w specjalne rurki wypełnione próżnią, które izolują absorber panelu i w ten sposób zapobiegają utratom energii w okresie zimowym. Można więc stwierdzić, że są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, jednak w zamian za to będziemy musieli dopłacić kilka tysięcy złotych. Kolektory próżniowe z rurką cieplną – rurka, w którą są wyposażone, jest wypełniona płynem pośredniczącym. Ten rodzaj paneli jest zdecydowanie najbardziej wydajny, a jego efektywność nie odnotowuje znacznych spadków nawet w bardzo niskich temperaturach. Ze względu na ich cenę (która może przekraczać nawet 20 000 złotych) nie są tak bardzo popularne w naszym kraju.
W naszym kraju istnieją różnego rodzaju dofinansowania przeznaczone na instalację odnawialnych źródeł energii. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferuje dofinansowanie do kredytu, jaki weźmiemy na montaż paneli słonecznych. Jest to dość dziwna forma dotacji i na pierwszy rzut oka może okazać się mylna, ponieważ oferuje on dofinansowanie w wymiarze 45% wartości takiej pożyczki, jednak po odliczeniu podatku oraz kwoty do spłaty, całość opiewa na nieco ponad 20%. Bardziej pomocna na tej płaszczyźnie może okazać się gmina. Dysponuje ona bowiem środkami unijnymi, którymi bezpośrednio może wspierać swoich mieszkańców. Kwota dofinansowania nie jest jednakowa na terenie całego kraju – ustala ją gmina.
Istnieje alternatywa?
W związku z tym, że wydajność solarów, zwłaszcza tych tańszych uzależniona jest od pogody, warto rozważyć alternatywne źródło energii odnawialnej. W nowoczesnych domach coraz częściej wspomaga się panele słoneczne energią geotermalną, którą można czerpać za pomocą specjalnych pomp ciepła. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, pozwalające w znacznym stopniu obniżyć nasze rachunki za prąd. Tego typu inwestycja, podobnie jak panele fotowoltaiczne, wymaga dość dużego wkładu finansowego, dlatego przed jakimikolwiek działaniami warto dokładnie oszacować opłacalność instalacji tego typu.