Jedną z najdroższych i najbardziej złożonych inwestycji w życiu człowieka jest budowa własnego domu.
Całość przedsięwzięcia należy dokładnie zaplanować i podzielić na kilka różnych etapów. Taki zabieg pozwoli nam w miarę sprawnie przeżyć czas budowy bez przykrych niespodzianek. Jak krok po kroku zmierzać do założonego celu?
Zapoznanie się z lokalną dokumentacją
Na początek, podczas poszukiwań odpowiedniej działki musimy kierować się nie tylko jej lokalizacją oraz ceną, ale również obowiązującymi w danym miejscu regułami określającymi przeznaczenie gruntu. Naszą uwagę powinien zwrócić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Właśnie z tego dokumentu dowiemy się, czy działka, którą chcemy kupić, przeznaczona jest pod zabudowę mieszkaniową. Kolejną istotną sprawą jest informacja o okolicznych terenach – jeżeli w pobliżu planowane są sklepy, galerie handlowe, trasy szybkiego ruchu, to wszystko będzie zapisane właśnie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Następnie przechodzimy do warunków zabudowy działki – ten dokument określa dokładne położenie i wymiary budynków.
Wybór działki
Znając wyżej wymienioną dokumentację, możemy skupić się już na sprawach bardziej oczywistych. Jeśli nie chcemy mieć narzuconych ograniczeń odnośnie budowanego domu, powinniśmy zakupić odpowiedniej wielkości parcelę. Przyjmuje się, że swobodę w budowie gwarantuje kwadratowa (lub prostokątna zbliżona do kwadratu) działka nie mniejsza niż 900 m2. Dodatkowym atutem będzie pełny dostęp do mediów (sieć elektryczna, kanalizacyjna, wodociągowa oraz gazowa). Jeśli zdecydujemy się zamieszkać na obrzeżach miasta, kluczową rolę może też odgrywać bliska odległość do komunikacji miejskiej. Osoby dorosłe będą miały komfortowy dojazd do pracy, a dzieci samodzielnie będą mogły wracać ze szkół.
Czas na dom
W momencie, gdy rozdział z działką mamy już za sobą, przechodzimy do wyboru projektu domu. Możemy je podzielić na dwie kategorie. Tańszą i jednocześnie popularniejszą opcją jest zakup projektu gotowego. Nie mamy co prawda możliwości modyfikacji poszczególnych elementów w planie budynku, jednak z uwagi na szeroki wybór na pewno znajdziemy w pełni odpowiadającą nam propozycję. Alternatywnie możemy zamówić projekt indywidualny wykonany przez specjalistę, który uwzględni nasze osobiste wytyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie kogoś z polecenia, jednak jeśli nikt z naszych bliskich nie korzystał z usług architekta, może zaufać internetowi. W wyszukiwarkę możemy wpisać frazę taką jak „architekt Suwałki” lub „architekt Białystok”, a następnie sugerując się portfolio i opiniami o specjalistach, wybrać tego, który wydaje się godny zaufania. Często wykonany plan oraz kosztorys uwzględnia nie tylko sam budynek, ale również teren, który go otacza (podłączenia do sieci, ogród).
Rozpoczęcie prac
Po złożeniu zawiadomienia o rozpoczęciu prac budowlanych przechodzimy w końcu do „bardziej praktycznej” części przedsięwzięcia. Całość zaczynamy oczywiście od przygotowań terenu pod budowę. Część skupioną wyłącznie na budynku najrozsądniej jest zacząć wczesną wiosną, tak aby zdążyć zabezpieczyć dom przed miesiącami zimowymi.