Kontrola samochodu dotyczy bez wyjątku każdego kierowcy posiadającego własne auto. Jest to zabieg, który wykonywany powinien być każdego roku oraz bez którego zgodnie z prawem samochód nie może poruszać się po drogach publicznych. Wytyczne dotyczące badań technicznych pojazdów co jakiś czas ulegają niewielkim zmianom. Ostatnia taka aktualizacja miała miejsce w maju bieżącego roku. Warto zatem zapoznać się z ogólnymi zasadami takiej kontroli oraz nowymi zmianami.
Od 2017 roku kierowcy za badanie pojazdu płacą z góry. Z tego wynika, że nie ważne, jaki będzie rezultat kontroli, kierowca i tak musi zapłacić za przeprowadzone badanie. Kwota, jaką musimy na to przeznaczyć to niecałe 100 złotych. Pocieszający jest natomiast fakt, że jeżeli nasz samochód nie przejdzie pozytywnie kontroli, po naprawie wskazanych usterek za następną kontrolę zapłacimy już tylko symboliczną kwotę.
Nie warto także liczyć na to, że pracownik stacji kontroli pojazdów przymknie oko na drobne usterki. Może tym nie tylko przysporzyć problemów właścicielowi stacji, ale także przyczynić się do niebezpieczeństwa na drodze. Osoby, które jeżdżą bez ważnego przeglądu, stanowią zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nawet najmniejsza usterka może być przyczyną fatalnego w skutkach wypadku.
Termin ważności kontroli samochodu to równe 12 miesięcy. Po upływie tego czasu badanie trzeba powtórzyć. Zmiany wprowadzone w tym roku dotyczą także tego zagadnienia. Teraz za nieprzestrzeganie terminu badania (można tego dokonać maksymalnie 30 dni po wygaśnięciu aktualnej kontroli) musimy liczyć się mandatem, a za kontrolę przeprowadzoną po takiej zwłoce zapłacimy dwukrotnie więcej. Wprowadzono także udogodnienie dla właścicieli aut – mogą oni przeprowadzić badanie miesiąc przed końcem ważności poprzedniego, a dodatkowo będzie obowiązywać również od dnia zakończenia poprzedniej kontroli.
Gdzie najlepiej przeprowadzić kontrolę? Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę typu „stacja kontroli pojazdów Ursus” lub „stacja kontroli Ochota” i wybrać najbliższą, bądź najbardziej nam odpowiadającą.