Do czego można wykorzystać deszczówkę?

zbiorniki na deszczówkę

Deszczówka jest darmowym źródłem pozyskiwania wody. I chociaż nie nadaje się do picia ani mycia ciała, to jednak warto ją gromadzić w swoim gospodarstwie. Woda opadowa zawiera cenne wartości i minerały, które wykazują korzystne działanie w ogrodzie. Co więcej, deszcz może posłużyć do innych, różnego rodzaju prac przy domu.

 

Jak zbierać deszcz?

Przede wszystkim należy zainwestować w zbiornik na wodę deszczową. Nie jest to duży wydatek, jeśli uwzględnimy zalety, jakimi charakteryzują się nagromadzona deszczówka. Trzeba wspomnieć również o oszczędnościach wody pitnej z tego tytułu – to ważne ze względów ekologicznych, ale także finansowych, bo przecież woda przydatna do spożycia kosztuje i to niemało.

Dzisiaj oferowany jest program Moja Woda, który zachęca do gromadzenia wody deszczowej i ograniczania tej pitnej. Dzięki akcji można otrzymać nawet 80% środków całej inwestycji na zbiornik na wodę deszczową albo cały system do jej pozyskiwania. Trzeba przy tym zaznaczyć, że inwestycja nie może być jednocześnie finansowana w ramach innego programu, a jej wartość całkowita nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych.

 

Do czego służy deszcz?

Deszczówką można z powodzeniem nawadniać ogród i rosnącą w niej wszelaką roślinność. Ale to nie wszystko, bo deszczem umyjemy sprzęt i narzędzia ogrodowe, przydomowy taras bądź samochód. Oczywiście, w deszczówce nie powinniśmy się myć, ta nie nadaje się do picia dla ludzi ani zwierząt. Ogromny zakres walorów w ramach dbania o ogród na przydomowej posesji sprawia jednak, że odpowiednio dobrany zbiornik na wodę deszczową powinien funkcjonować w każdym gospodarstwie.